Obraz

Akademia Trenerska - Mini Mediacje

Zapraszam na cykl warsztatów, który wyposaży osoby uczestniczące w narzędzia oraz wiedzę, by przeprowadzać spotkania, wykłady oraz warsztaty "Mini Mediacji z i między dziećmi" stworzoną przeze mnie metodą SNO*. Kurs trwa 3 miesiące i obejmuje 6 zjazdów.


Cykl warsztatów ma na celu zapoznanie osób uczestniczących z Mini mediacjami metodą SNO* (więcej o metodzie poniżej w module *SNO), da im możliwość prowadzenia mediacji w szkołach i przedszkolach z dziećmi, nauczenie tego narzędzia uczestników swoich szkoleń, wykładów, spotkań.

Oprócz wiedzy merytorycznej dotyczącej konfliktu, Porozumienia bez Przemocy, empatycznej komunikacji i mediacji, osoby uczestniczące poznają również warsztat wystąpień publicznych, tworzenie scenariuszy szkoleń, prowadzenia szkoleń (od integracji po ewaluację), prowadzenie spotkań indywidualnych oraz grup praktycznych.

Uczestnicy otrzymają komplet materiałów źródłowych (edytowalne pliki prezentacji, ćwiczeń, scenariuszy, bajek, etc.) do samodzielnego przeprowadzania spotkań.

Oprócz Mini Mediacji opartych o stworzony przeze mnie system SNO, będziemy rozkładać na czynniki pierwsze (i szukać odpowiedzi służących dialogowi z dzieckiem i między nimi):

  • przepraszanie
  • docenianie
  • towarzyszenie w procesie złości
  • towarzyszenie w płaczu
  • … i wszystko, co nam ponadto w trakcie warsztatów się pojawi i z czym uczestnicy tutaj trafią.
Wszystkie przedstawione zagadnienia opierają się na i są spójne z Porozumieniem bez Przemocy (NVC), Systemem Wewnętrznej Rodziny (IFS) i Kompasem (Arniny Kashtan).


Warunki uczestnictwa w TTT Mini mediacje on line:

  • list motywacyjny
  • rozmowa kwalifikacyjna (poprzez platformę ZOOM-)
  • Ilość miejsc - 12-15
Pozytywna ocena pozwala na samodzielne, akredytowane przeprowadzanie warsztatów i wykładów metodą SNO, w tym:

  • warsztaty/wykłady zlecone do przeprowadzenia przez trenerkę - 30% wartości dla zlecającej
  • warsztaty/wykłady uzyskane samodzielnie - 10% wartości dla trenerki.

Start:

Zjazdy 17-18 kwietnia / 24-25 kwietnia / 8-9 maja 2021.

W godzinach 8:30-17:00 z godzinną przerwą lunchową i przerwami kawowymi.

Ponadto każda z osób uczestniczących ma do wykorzystania 120 minut indywidualnych konsultacji.

Miejsce - online poprzez platformę ZOOM

Koszt:

3000 zł (0% vat) lub 3690 zł (23% vat), miejsce w grupie gwarantuje zaliczka w wysokości 15% kwoty (bezzwrotna - możliwe znalezienie innej osoby na swoje miejsce - wtedy zaliczka wraca)

Miejsce gwarantuje zaliczka 300 zł płatna na konto, które podam w mailu zwrotnym po zatwierdzeniu dostania się na kurs.

* jeżeli koszt jest barierą - proszę o kontakt, znajdziemy rozwiązania:-) 

Kontakt i zapisy:
kontakt@katarzynadworaczyk.com
+48 791333913


* SNO

3 lata temu w Poznaniu przeprowadziłam pierwsze warsztaty dotyczące Mini Mediacji z i między dziećmi. Metoda SNO była wynikiem poznania takich narzędzi jak Mikro-kręgi, mediacje sądowe, spójne z Porozumieniem bez Przemocy, towarzyszenie innym w procesie złości, jednocześnie to, co doprowadziło mnie do trójki SŁYSZĘ - NAZYWAM - OTWIERAM OKNO, to długie i intensywne, nierzadko radosne rozmowy z dziećmi w przedszkolach, na placach zabaw, w domu. Metoda, którą dzielę się od wielu lat, jest „testowana na dzieciach”. Uczestnicy moich spontanicznych, terenowych Mini Mediacji szybko dawali mi feedback - po prostu odchodzili, gdy na przykład, wiedziałam lepiej, lub prosiłam, żeby powtórzyli, czego chce koleżanka lub właśnie do mnie przychodzili, gdy wybierałam dawanie uwagi i stwarzanie przestrzeni na samodzielność i kreatywność.

Model SNO jest, jak mówił Rosenberg „simple but not easy”, czyli prosty, a nie do końca może łatwy w stosowaniu:-) Mając świadomość, że najbardziej aktywną potrzebą dzieci jest UWAGA, pierwszy punkt to SŁYSZĘ - DAJĘ ZNAĆ, ŻE SŁYSZĘ (co nie jest jednoznaczne z tym, że się zgadzam), dzięki powtórzeniu tego, co dziecko do nas mówi, nie powtórzy tego jeszcze raz, tylko głośniej, lub kopiąc rower etc. Toteż pierwszy punkt to „S”.

Drugi punkt „N” - nazywam potrzebę - zgodnie z Porozumieniem, wszystko, co robimy, lub czego wybieramy nie robić, wszystko, co mówimy, lub czego decydujemy się nie powiedzieć jest po to, by zaspokoić naszą potrzebę. Kluczowe jest dotarcie do potrzeby, ponieważ to do niej dobierzemy strategie. Jeśli jej nie znamy, pomysły na jej spełnienie wybieramy na „chybił-trafił”, a szansa, że „trafimy” jest niewielka. Możemy się domyślać, czego dziecko potrzebuje, sama chęć dotarcia do potrzeby dziecka już jest empatią. Możemy też zapytać „dlaczego chcesz…./ dlaczego nie chcesz…” i wspólnie z dzieckiem odnaleźć źródło jego frustracji.

Trzeci punkt „O”, z mojego warsztatowego doświadczenia jest czasami dla uczestników największym wyzwaniem, ponieważ zamiast sypać tutaj „świetnymi” pomysłami „doskonałymi” radami, otwieramy okno na rozwiązanie, czyli stwarzamy przestrzeń na to, by dziecko/dzieci same szukały rozwiązań, a nasze genialne strategie czekają w gotowości w naszej głowie i mocno pracujemy, by nie wyszły (przynajmniej na początku) przez „ust naszych korale”. Pytamy: „To co można zrobić, by…”, „A jak chcesz, żeby było?”, „To jakie macie pomysły na rozwiązanie tej sprawy…”


Powyższy opis w sposób skrótowy przedstawia metodę SNO, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do artykułów, wywiadów, esejów: dialogi mediacyjne znajdziecie na stronie www.GRL.zone/mediacje, artykuł o mini-mediacjach - tutaj: https://dziewczynkapelnamocy.pl/mini-mediacje-byc-czescia-rozwiazania-nie-konfliktu, zapraszam też na fanpage FB: https://www.facebook.com/Mini-mediacje

Wiem, ile mnie kosztowało zmienienie swojego modelu reagowania w konflikcie i jednocześnie wiem, że jest to możliwe. Jakkolwiek prostsze i bardziej wzbogacające jest danie dzieciom narzędzi, które sprawią, że przejście przez konflikt będzie dla nich spokojnym przeżyciem, a świadomość bycia tak samo ważnym i sprawczym w konflikcie będzie im towarzyszyła, gdy będą miały 5, 17, 29, 58… lat.

Coraz więcej rodziców, przedszkoli i szkół jest otwartych na Porozumienie bez Przemocy i mediacje rówieśnicze. To jest bardzo wspierające i dobrze wróży następnym pokoleniom. Moje doświadczenie jest takie, że Rosenbergowe porozumienie naturalnie brzmiało u mnie po dobrych paru latach prób, ćwiczeń. Mini Mediacje są narzędziem, które można wprowadzić po powrocie do domu i naprawdę wystarczy 5 godzinny trening, trochę woli i uporu, by zamiast lęku i niepewności w kłótniach i negocjacjach dać dzieciom poczucie własnej wartości, dbania o swoje i ich granice oraz potrzeby.

Chciałabym, by Mini Mediacje trafiły do rodziców,opiekunów, przedszkoli, szkół i instytucji w całej Polsce. Nawet nie próbuję sama tego zrobić. Dlatego powstał pomysł i projekt przeszkolenia trenerek i trenerów w SNO, by samodzielnie mogli przedstawiać Mini Mediacje w formie warsztatów, wykładów, grup ćwiczeniowych wszystkim zainteresowanym.

Do udziału w Treningu TTT zapraszam nauczycielki, nauczycieli, rodziców, mediatorki i mediatorów… każdego, dla kogo ważne jest wyposażenie następnych pokoleń w samodzielne rozwiązywanie konfliktów.


Jeśli macie chęć poznać SNO oczami uczestniczki - zapraszam tutaj: https://republikaradosci.blogspot.com/2018/05/minimediacje-kazdy-konflikt-ma-wiele.html


Obrazek

O trenerce:

Od momentu, kiedy ponad dziesięć lat temu poznała Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga integruje je w swoim życiu; w pracy, na szkoleniach, w rodzinie.  Zaczęło się od książki, następnie warsztaty z Evą Rambala, mediacje NVC z Anią Mills i Ewą Orłowską i… Agnieszką Pietlicką.
Już pracując w Empiku, jako mentorka i  trenerka obsługi klienta, starała się uspójnić korporacyjne wymogi do filozofii NVC. Formalnie do zawodu trenerki przygotowała się w Akademii Trenerów Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie. Od tego czasu, wspólnie z trenerem z zespołu DU  przez 5 lat wspólnie pisali i przeprowadzali szereg szkoleń inspirowanych ideami Rosenberga dla biznesu.

Po urodzeniu córki i zakończeniu procesu certyfikacji Mediatorki Sądowej w 2013, zebrała swoje doświadczenie z biznesu, połączyła z procesami, które poznała na warsztatach  i stworzyła metodę SNO rozwiązywania konfliktów z i między dziećmi. Od tego momentu współpracuje z przedszkolami, szkołami i instytucjami w całej Polsce, prowadząc warsztaty, wykłady i grupy praktyczne.

Oprócz pracy trenerskiej i terapeutycznej działa artystycznie - napisała książkę „Wszystko, co jest teraz zaczęło się tam”, w której zilustrowała wydarzenia ze swojego dzieciństwa, publikuje opowieści graficzne w Polsce i za granicą, w ramach rezydencji artystycznych i wystaw pokazuje ludzkie ludzkie historie, wyprowadzane z nich prawdy o życiu - ludziach, relacjach, świecie.  Tworzy filmy dokumentalne o babciach, które przeżyły II wojnę światową.

Co roku wydaje książkę o Minimediacjach dla wydawnictwa Klett "Minimediacje"  https://klett.pl/ksiegarnia/minimediacje-z-dziecmi-o-dzieleniu-sie-docenianiu-przepraszaniu-i-swietowaniu,9788381651165

Obecnie z Agnieszką tworzą Fundację „Miejsce Ludzi”.