WPROWADZENIE ZAŁOŻEŃ POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY, ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW METODĄ SNO I WSPIERAJĄCEGO REAGOWANIA NA ZŁOŚĆ DO PRZEDSZKOLI I KLAS I-V.
Stworzyłyśmy program, dzięki któremu, podczas 20 lekcji dzieci poznają, w formie opowieści i ćwiczeń, czym jest empatyczna komunikacja. Warsztaty, na które zapraszamy, pomogą nauczycielkom i nauczycielom wprowadzić do grupy przedszkolnej czy klasy samodzielne rozwiązywanie konfliktów, uważność na potrzeby innych, reagowanie wsparciem, gdy ktoś wpada w złość…
Oprócz tematu konfliktów, słuchania, empatii... będzie miejsce na wprowadzenie nawyku szukania rozwiązań, zamiast winnych, temat odpowiedzialności i przestrzegania ustaleń - jak wyposażyć dzieci w te umiejętności. Poznamy alternatywy do najbardziej powszechnej i nieskutecznej metody uspokajania innych (“Uspokój się”) gdy ktoś koło nas wpada w złość (dzieci i dorośli). Dowiemy się, w jaki sposób doceniać i dawać uznanie, zamiast chwalić i wyprowadzać motywację na zewnątrz. Porozmawiamy też o rywalizacji, dzieleniu się i wymuszonym przepraszam. Zamkniemy stwierdzeniem, że przy szukaniu potrzeb
i wierze w dobre intencje kary i nagrody wypadają z naszego słownika:-).
Zadaniem ucznia jest zdobycie wiedzy i umiejętności społecznych. Poprzez dialog, argumentację, dyskusję w dużej grupie uczeń zdobywa umiejętności, testuje swoje przekonania, tworzy własny system wartości. W takich momentach komunikacja ma kluczowe znaczenie a sposób, w jaki nauczyciel towarzyszy temu procesowi ma ogromny wpływ na dziecko.
Codzienność czasami bardziej wygląda jak przejście przez pole minowe. Uczniowie i ich rodzice nie hamują się przed otwartym demonstrowaniem uczuć, począwszy od wrogości, uporu, szyderstwa, sprzeciwu, na rozpaczy i apatii kończąc. Dlatego tym bardziej warto poznać, przećwiczyć narzędzia i prewencyjnie zadbać o sposób w jaki uczniowie przedszkolni i szkolni odnoszą się do dorosłych i siebie nawzajem.
Katarzyna Dworaczyk i Alicja Staszczuk
Opis warsztatów: Dwudniowe spotkanie (2 x 8h) pozwoli nauczycielkom i nauczycielom poznać narzędzia, które wspólnie z uczniami pomogą wejść na drogę Porozumienia bez Przemocy, będą wsparciem w procesie złości oraz pomogą samodzielnie rozwiązywać konflikty.Nauczyciele przećwiczą na warsztatach sposób prowadzenia zajęć oraz dostaną komplet materiałów i ćwiczeń, dzięki któremu przeprowadzą 20 zajęć w grupie przedszkolnej lub klasie.
Program obejmuje:
1. Wprowadzenie do Porozumienia bez Przemocy.
- Czym jest Porozumienie, jak i komu pomaga w codziennym życiu, jakie są założenia.
- Rozróżnienie potrzeb od strategii i znaczenie tego rozróżnienia dla codziennego rozwiązywania konfliktów.
- Mnogość uczuć i ich akceptacja - jak to zrobić?
2. Nauka towarzyszenia dzieciom w rozwiązywaniu konfliktów metodą SNO
- Jak przyzwyczaić dzieci do szukania rozwiązań zamiast winnych?
- Nauka słuchania nawzajem swoich potrzeb zamiast krzyczenia, by ich zdanie było„na wierzchu”
- Wypowiadanie swoich pomysłów - jak brać je pod uwagę i jak się to ma do pewności siebie.
- Nauka odpowiedzialności i przestrzeganie ustaleń - jak wyposażyć dzieci w te umiejętności.
3. Jak reagować, gdy ktoś koło nas wpada w złość (i dzieci i dorośli).
- Poznanie natury złości - złość jako informacja, strategia i objaw bezsilności.
- Co mówić, a raczej dlaczego nie mówić, gdy ktoś wpada w złość - jak działa mózg?
- Modelujące rozmowy po atakach i szukanie strategii „uspokajaczy”
4. W jaki sposób doceniać i dawać uznanie, zamiast chwalić.
- Co to znaczy „łapać na dobrym” i dlaczego tego nie robimy - znów o mózgu.
- Jak dać pozytywną informację zwrotną by była docenieniem, a nie rezultowała działaniem „pod kogoś”
- Co to jest “zewnątrzsterowność” i jak zachować motywację w dziecku i nie wyprowadzać jej na zewnątrz.
5. O rywalizacji, dzieleniu się i wymuszonym przepraszam.
- Co z dziećmi robi rywalizacja, jak zmniejszyć negatywny wpływ porównywania się.
- Dlaczego dzieci nie mają ochoty się dzielić - prace detektywistyczne.
- Alternatywa dla „przepraszam” czyli nauka zmiany perspektywy.
6. Kary i nagrody, a pokazywanie możliwych konsekwencji.
- Doświadczymy, jak słuchanie na poziomie potrzeb i rozpoznawanie intencji wykluczają kary i nagrody.
- Zobaczymy w jaki sposób zobaczenie czyjejś perspektywy pozwala wynagrodzić to, co zrobiliśmy i faktycznie zmienić zachowanie/ wybory w przyszłości.
7. Prowadzenie zajęć z dziećmi - od wprowadzenia po ewaluację.
- Opowiemy, pokażemy i będziemy ćwiczyć prowadzenie zajęć z dziećmi. Jak ich słuchać, jak im towarzyszyć, jak przygotowywać materiały i najważniejsze - jak omawiać zajęcia, wyciągać wnioski i wprowadzać je w życie grupy lub klasy.
TRENERKA: Katarzyna Dworaczyk - Od momentu, kiedy ponad dziesięć lat temu poznała Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga integruje je w swoim życiu; w pracy, na szkoleniach, w rodzinie. Zaczęło się od książki, potem warsztaty z Evą Rambala, mediacje NVC z Anią Mills i Ewą Orłowską i… Agnieszką Pietlicką.
Już pracując w Empiku, jako mentorka i trenerka obsługi klienta, starała się uspójnić korporacyjne wymogi do filozofii NVC. Formalnie do zawodu trenerki przygotowała się w Akademii Trenerów Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.
Po urodzeniu córki i zakończeniu procesu certyfikacji Mediatorki Sądowej w 2013, zebrała swoje doświadczenie z biznesu, połączyła z procesami, które poznała na warsztatach i stworzyła metodę SNO rozwiązywania konfliktów z i między dziećmi. Od tego momentu współpracuje z przedszkolami i szkołami w całej Polsce, prowadząc warsztaty, wykłady i grupy praktyczne. Publikuje w branżowych magazynach „Przedszkole”, „Mały Przewodnik”, „Medical Maestro”, „Sygnał”…
Jesienią tego roku ukaże się jej książka o minimediacjach w wydawnictwie Klett.
TRENERKA: Alicja Staszczuk - Z wykształcenia nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Z pasji i na codzień wychowawczyni grupy mieszanej wiekowo uczniów klas 1-3 i koordynatorka tego etapu edukacyjnego w poznańskiej szkole Spark Academy. Oprócz nauczania jej zadaniem jest dbanie aby rozwój edukacyjny i społeczno - emocjonalny szły w parze. Od lat wprowadza minimediacje do życia swoich uczniów i współpracowników, a od 2019 dzieli się tą wiedzą jako certyfikowana trenerka Minimediacji SNO. Weekendami przekazuje swoje doświadczenie przyszłym nauczycielom na uczelni Collegium Da Vinci. Jest pasjonatką edukacji alternatywnej, oraz nauczania zorientowanego na dzieciach. Jako edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i miłośniczka Porozumienia bez Przemocy z zaangażowaniem towarzyszy dzieciom i dorosłym na drodze poznawania wiedzy i odkrywania własnych zasobów.
Dzięki doświadczeniu wprowadzania NVC/ PBP do klasy, szkoły i domów, wspólnie z Katarzyną Dworaczyk opracowały system wsparcia nauczycieli w osiągnięciu większego zrozumienia, spokoju i empatii wśród uczniów w szkolnych klasach i przedszkolnych grupach.
LOGISTYKA:
Terminy: I edycja: 3-4 października 2019, 10:00 -17:00, II edycja: 29.02-1.03.2020 /
Miejsce: Fundacja Miejsce Ludzi, Poznań - Jeżyce / Koszt: 350 zł (miejsce gwarantuje zaliczka 50 zł, płatna do 15 września 2019 lub 5 lutego 2020)
Więcej informacji: www.grl.zone/SNO2019. Grupa:18 osób / Zapisy: fundacja@grl.zone (Proszę podać imię i nazwisko, dane do faktury (opcjonalnie), w tytule przelewu proszę wpisać „Porozumienie dla przedszkoli i szkół 3-4 października lub 29-1.03) Konto: Fundacja Miejsce Ludzi 63 1140 2004 0000 3502 7754 6442