PLAN DALTOŃSKI i POROZUMIENIE

KOMPLEKSOWE WARSZTATY, WYKŁADY, PROJEKTY DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI,
PRZYGOTOWANIE I KONSULTACJA CERTYFIKACJI

(akredytowane przez Polskie Stowarzyszenie Dalton, oparte na Porozumieniu bez Przemocy i Mini Mediacjach metodą SNO)

autorki projektu: Kamila Jakimowicz i Katarzyna Dworaczyk

Obrazek

Helena Parkhurst, amerykańska nauczycielka  (1887-1973) przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Myśl organizowania pracy indywidualnie zrodziła się u Parkhurst ok. 1905 roku, kiedy zaczynając swą karierę nauczycielską zmuszona była pracować z kilkoma klasami jednocześnie. Wtedy to właśnie wpadła na pomysł indywidualnej nauki każdego z uczniów. Poprosiła starszych uczniów, aby pomogli młodszym oraz przy ich pomocy przerobiła magazyn szkolny w klasę, w której każdy kąt przeznaczyła na inny przedmiot. Parkhurst chciała, aby nauczanie masowe w klasie zastąpić samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole, pozwolić dzieciom uczyć się we własnym tempie, pobudzić do współpracy, zastosować indywidualne sprawdzanie wyników pracy u każdego ucznia przez nauczyciela.
chcę więcej

Obrazek

Dr Marshall B. Rosenberg (1934-2015), amerykański psycholog i twórca Porozumienia bez Przemocy (PbP, NVC od ang.Nonviolent communication). Po okresie kariery w świecie akademickim, Rosenberg zaangażował się w budowanie społeczeństw opartych na empatii i uwzględnianiu potrzeb, a także w wspieranie dialogu między pojedynczymi ludźmi. Dr Rosenberg, nazywany przez entuzjastów Porozumienia po prostu Marshall, pracował w różnych środowiskach na całym świecie w 60 krajach, np. jako mediator w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, jako trener w instytucjach oświaty wszelakiego rodzaju i szczebla, jako mentor dla rodziców. Działał również w środowisku biznesowym, opieki medycznej, prawniczym i w więziennictwie, jak i dla przedstawicieli różnych ruchów politycznych.
chcę więcej1.

Plan Daltoński to nie jest system, ani metoda a raczej koncepcja edukacyjna, która wynika z podejścia do ucznia, jako  indywidualnej jednostki.

Mimo głównych założeń, które są filarem pedagogiki daltońskiej, każda placówka daltońska jest niepowtarzalna i ma własną charakterystyczną tożsamość

Stworzenie odpowiedniej przestrzeni edukacyjnej, wyzwala w dzieciach ciekawość poznawczą, chęć rozwoju a także samodzielność w działaniu.

więcej


2.

Porozumienie bez Przemocy i Mini Mediacje mają na celu wyposażenie dzieci i młodzieży w umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. 
Dzięki poznaniu i używaniu przez nauczycieli/ opiekunów/ rodziców Mini Mediacji dzieci m.in:
- szukają rozwiązań zamiast winnych
 - potrafią usłyszeć nawzajem swoje potrzeby, zamiast krzyczeć, by ich „było na wierzchu”. Po treningu same znajdują rozwiązania, bez pomocy - moderowania dorosłych
- dzieci są w stanie dać sobie nawzajem empatię i zrozumienie,
- dzieci, wypowiadając swoje pomysły, które są brane pod uwagę i realizowane, budują pewność siebie,
- dzieci są bardziej odpowiedzialne i chętniej przestrzegają ustaleń, które tworzą/współtworzą,
- w szkole, następnie na studiach, w pracy i w domu będą odważniejsi w proponowaniu strategii, bardziej chętni do wsłuchania się w potrzeby innych, otwarci na wielość rozwiązań i współpracę.

chcę więcej

3.

Przedstawiamy Plan Daltoński i Porozumienie bez Przemocy jako wspólną koncepcję poszanowania praw i potrzeb drugiego człowieka.
Nauczyciele są tutaj współtowarzyszami w podróży dziecka /drugiego człowieka w rozwoju, zarówno poznawczym jak i emocjonalnym. Są "doradcami na życzenie" i "tłumaczami" dla dziecka, w jego rozwoju emocjonalnym.
Nauczyciele są mentorkami i mentorami który, ponieważ sami są wyposażeni w narzędzia pomagające w rozwoju, kształtują w nim zdrowe i budujące nawyki działania/ rozwoju/ pracy, jak i przekazują im oparty na szacunku, współpracy i odpowiedzialności model relacji z innymi ludźmi.Co robimy?

Zależy nam na takim wsparciu nauczycieli, pedagogów, uczniów i rodziców, by szkoła sprzyjała rozwojowi uczniów i wszyscy mieli możliwość realizacji swoich potrzeb. Zależy nam by pomóc w stworzeniu miejsca, gdzie na każdym kroku  towarzyszy nam współpraca, zrozumienie i szacunek dla drugiej osoby.

Dlaczego naszą energię, wiedzę, czas i doświadczenie wybraliśmy przeznaczyć na rozwój umiejętności komunikacyjnych w szkołach oraz wprowadzenie Planu Daltońskiego?

Ponieważ chcemy, by dzieci były szczęśliwe, samodzielne, spełnione, kreatywne, czułe, pewne siebie, życzliwe, dociekliwe, spełnione… i wiemy, że to zależy od codziennych wyborów, które podejmują rodzice i nauczyciele oraz inne dzieci. Wspólnie chcemy zadbać o to, by to, co mówimy i robimy, przyczyniało się do tego by dzieci były szczęśliwe, samodzielne, spełnione, kreatywne… ?

By zrealizować te cele wybrałyśmy stworzony przez Marshalla B. Rosenberga sposób komunikacji - Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication, NVC, PbP) oraz stworzony przez Helen ParkhurstPlan Daltoński-metoda indywidualnej pracy uczniów.


WYKŁADY
WPROWADZENIE DO IDEI PLANU DALTOŃSKIEGO I KOMUNIKACJI OPARTEJ O POTRZEBY (POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY I MINI MEDIACJE)


DLA NAUCZYCIELI, OPIEKUNÓW I RODZICÓW

Zależy nam na szerzeniu idei PBP i Planu Daltońskiego dlatego zapraszamy na wykłady wprowadzające i ucieszymy się z zaproszenia do Waszych placówek i na konferencje.
Z naszego doświadczenia najpierw warto posłuchać, a potem podjąć decyzję, co i w jaki sposób wprowadzić do przedszkola, szkoły, domu...

Na wykładzie opowiadamy o założeniach Planu i Porozumienia, które przedstawiamy na konkretnych przykładach - jak sprawić, by Porozumienie było naszym naturalnym językiem, a towarzyszenie dzieciom naturalnym działaniem w ich procesie edukacji.

Napiszcie do nas - poniżej znajdziecie formularz kontaktowy.

WARSZTATY DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI
WPROWADZENIE PLANU DALTOŃSKIEGO I KOMUNIKACJI OPARTEJ O POTRZEBY


DLA NAUCZYCIELI, OPIEKUNÓW I RODZICÓW

W tym miejscu znajdziecie opisy warsztatów i spotkań dla pedagogów oraz rodziców. Proponujemy kompleksowy program przedstawiający w sposób warsztatowy idee Porozumienia i Planu Daltońskiego, pozwalający wprowadzić je w sposób praktyczny do klasy i domu.

chcę więcej

Kim jesteśmy?

Obrazek

Nauczycielka, członkini Polskiego Stowarzyszenia Dalton, tłumaczka książek z zakresu psychologii i psychoterapii, współtworzyła wiele projektów i warsztatów dotyczących szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Prywatnie  mama czwórki dzieci. Od kilku lat prowadzi szkołę językową i daltońskie przedszkole Akademia Junior. Wierzy, że w każdym dziecku drzemie potencjał, a zadaniem nauczycieli jest pomóc dziecku ten potencjał rozwinąć na swój indywidualny sposób.
+48791497434
akademia@juniorschool.pl

Obrazek

Od momentu, kiedy ponad dziesięć lat temu poznała Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga integruje je w swoim życiu; w pracy, na szkoleniach, w rodzinie.  Zaczęło się od książki, następnie warsztaty z Evą Rambala, mediacje NVC z Anią Mills i Ewą Orłowską i Agnieszką Pietlicką. Już pracując w Empiku, jako mentorka i  trenerka obsługi klienta, starała się uspójnić korporacyjne wymogi do filozofii NVC. Formalnie do zawodu trenerki przygotowała się w Akademii Trenerów Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie. Od tego czasu, wspólnie z trenerem z zespołu DU  przez 5 lat wspólnie pisali i przeprowadzali szereg szkoleń inspirowanych ideami Rosenberga dla biznesu. Po urodzeniu córki i zakończeniu procesu certyfikacji Mediatorki Sądowej w 2013, zebrała swoje doświadczenie z biznesu, połączyła z procesami, które poznała na warsztatach  i stworzyła metodę SNO rozwiązywania konfliktów z i między dziećmi.
+48791333913
kontakt@katarzynadworaczyk.com

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Temat
Wiadomość
Dodaj załącznik

Przepisz kod z obrazka (antyspam)
Captcha