PLAN DALTOŃSKI i POROZUMIENIE
KOMPLEKSOWE WARSZTATY, WYKŁADY, PROJEKTY DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI,
PRZYGOTOWANIE I KONSULTACJA CERTYFIKACJI
(akredytowane przez Polskie Stowarzyszenie Dalton, oparte na Porozumieniu bez Przemocy i Mini Mediacjach metodą SNO)
autorki projektu: Kamila Jakimowicz i Katarzyna Dworaczyk
Helena Parkhurst, amerykańska nauczycielka (1887-1973) przedstawiła
swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Myśl
organizowania pracy indywidualnie zrodziła się u Parkhurst ok. 1905
roku, kiedy zaczynając swą karierę nauczycielską zmuszona była pracować z
kilkoma klasami jednocześnie. Wtedy to
właśnie wpadła na pomysł indywidualnej nauki każdego z uczniów.
Poprosiła starszych uczniów, aby pomogli młodszym oraz przy ich pomocy
przerobiła magazyn szkolny w klasę, w której każdy kąt przeznaczyła na
inny przedmiot. Parkhurst chciała, aby nauczanie masowe w klasie
zastąpić samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole, pozwolić dzieciom
uczyć się we własnym tempie, pobudzić do współpracy, zastosować
indywidualne sprawdzanie wyników pracy u każdego ucznia przez
nauczyciela.
chcę więcej
Dr Marshall B. Rosenberg (1934-2015), amerykański psycholog i twórca Porozumienia bez Przemocy (PbP, NVC od ang.Nonviolent communication). Po okresie kariery w świecie akademickim, Rosenberg zaangażował się w budowanie społeczeństw opartych na empatii i uwzględnianiu potrzeb, a także w wspieranie dialogu między pojedynczymi ludźmi. Dr Rosenberg, nazywany przez entuzjastów Porozumienia po prostu Marshall, pracował w różnych środowiskach na całym świecie w 60 krajach, np. jako mediator w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, jako trener w instytucjach oświaty wszelakiego rodzaju i szczebla, jako mentor dla rodziców. Działał również w środowisku biznesowym, opieki medycznej, prawniczym i w więziennictwie, jak i dla przedstawicieli różnych ruchów politycznych.
chcę więcej
1.
Plan Daltoński to nie jest system, ani metoda a raczej koncepcja edukacyjna, która wynika z podejścia do ucznia, jako indywidualnej jednostki.
Mimo głównych założeń, które są filarem pedagogiki daltońskiej, każda placówka daltońska jest niepowtarzalna i ma własną charakterystyczną tożsamość
Stworzenie odpowiedniej przestrzeni edukacyjnej, wyzwala w dzieciach ciekawość poznawczą, chęć rozwoju a także samodzielność w działaniu.
więcej
2.
Porozumienie bez Przemocy i Mini Mediacje mają na celu wyposażenie dzieci i młodzieży w umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.
Dzięki poznaniu i używaniu przez nauczycieli/ opiekunów/ rodziców Mini Mediacji dzieci m.in:
- szukają rozwiązań zamiast winnych
- potrafią usłyszeć nawzajem swoje potrzeby, zamiast krzyczeć, by ich „było na wierzchu”. Po treningu same znajdują rozwiązania, bez pomocy - moderowania dorosłych
- dzieci są w stanie dać sobie nawzajem empatię i zrozumienie,
- dzieci, wypowiadając swoje pomysły, które są brane pod uwagę i realizowane, budują pewność siebie,
- dzieci są bardziej odpowiedzialne i chętniej przestrzegają ustaleń, które tworzą/współtworzą,
- w szkole, następnie na studiach, w pracy i w domu będą odważniejsi w proponowaniu strategii, bardziej chętni do wsłuchania się w potrzeby innych, otwarci na wielość rozwiązań i współpracę.
3.
Przedstawiamy Plan Daltoński i Porozumienie bez Przemocy jako wspólną koncepcję poszanowania praw i potrzeb drugiego człowieka.
Nauczyciele są tutaj współtowarzyszami w podróży dziecka /drugiego człowieka w rozwoju, zarówno poznawczym jak i emocjonalnym. Są "doradcami na życzenie" i "tłumaczami" dla dziecka, w jego rozwoju emocjonalnym.
Nauczyciele są mentorkami i mentorami który, ponieważ sami są wyposażeni w narzędzia pomagające w rozwoju, kształtują w nim zdrowe i budujące nawyki działania/ rozwoju/ pracy, jak i przekazują im oparty na szacunku, współpracy i odpowiedzialności model relacji z innymi ludźmi.
Co robimy?
Dlaczego naszą energię, wiedzę, czas i doświadczenie wybraliśmy przeznaczyć na rozwój umiejętności komunikacyjnych w szkołach oraz wprowadzenie Planu Daltońskiego?
WYKŁADY
WPROWADZENIE DO IDEI PLANU DALTOŃSKIEGO I KOMUNIKACJI OPARTEJ O POTRZEBY (POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY I MINI MEDIACJE)
DLA NAUCZYCIELI, OPIEKUNÓW I RODZICÓW
Zależy nam na szerzeniu idei PBP i Planu Daltońskiego dlatego zapraszamy na wykłady wprowadzające i ucieszymy się z zaproszenia do Waszych placówek i na konferencje.
Z naszego doświadczenia najpierw warto posłuchać, a potem podjąć decyzję, co i w jaki sposób wprowadzić do przedszkola, szkoły, domu...
Na wykładzie opowiadamy o założeniach Planu i Porozumienia, które przedstawiamy na konkretnych przykładach - jak sprawić, by Porozumienie było naszym naturalnym językiem, a towarzyszenie dzieciom naturalnym działaniem w ich procesie edukacji.
Napiszcie do nas - poniżej znajdziecie formularz kontaktowy.
WARSZTATY DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI
WPROWADZENIE PLANU DALTOŃSKIEGO I KOMUNIKACJI OPARTEJ O POTRZEBY
DLA NAUCZYCIELI, OPIEKUNÓW I RODZICÓW
W tym miejscu znajdziecie opisy warsztatów i spotkań dla pedagogów oraz rodziców. Proponujemy kompleksowy program przedstawiający w sposób warsztatowy idee Porozumienia i Planu Daltońskiego, pozwalający wprowadzić je w sposób praktyczny do klasy i domu.
chcę więcejKim jesteśmy?
Nauczycielka, członkini Polskiego Stowarzyszenia Dalton, tłumaczka książek z zakresu psychologii i psychoterapii, współtworzyła wiele projektów i warsztatów dotyczących szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Prywatnie mama czwórki dzieci. Od kilku lat prowadzi szkołę językową i daltońskie przedszkole Akademia Junior. Wierzy, że w każdym dziecku drzemie potencjał, a zadaniem nauczycieli jest pomóc dziecku ten potencjał rozwinąć na swój indywidualny sposób.
+48791497434
akademia@juniorschool.pl
Od momentu, kiedy ponad dziesięć lat temu poznała Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga integruje je w swoim życiu; w pracy, na szkoleniach, w rodzinie. Zaczęło się od książki, następnie warsztaty z Evą Rambala, mediacje NVC z Anią Mills i Ewą Orłowską i Agnieszką Pietlicką. Już pracując w Empiku, jako mentorka i trenerka obsługi klienta, starała się uspójnić korporacyjne wymogi do filozofii NVC. Formalnie do zawodu trenerki przygotowała się w Akademii Trenerów Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie. Od tego czasu, wspólnie z trenerem z zespołu DU przez 5 lat wspólnie pisali i przeprowadzali szereg szkoleń inspirowanych ideami Rosenberga dla biznesu. Po urodzeniu córki i zakończeniu procesu certyfikacji Mediatorki Sądowej w 2013, zebrała swoje doświadczenie z biznesu, połączyła z procesami, które poznała na warsztatach i stworzyła metodę SNO rozwiązywania konfliktów z i między dziećmi.
+48791333913
kontakt@katarzynadworaczyk.com